Site logo

Video nägemiseks nõustu palun küpsiste kasutamisega.

Ettevõtluse ja elamusmajanduse õppekava annab teadmised ja tööriistad (tulevastele) juhtidele, kes soovivad tegutseda eelkõige väikestes paindlikes ettevõtetes. Pole määrav, mida juba õppinud oled või soovid tulevikus teha – võid edukalt avada mahetoidu poe, aidata viia Eesti tootedisaini välisturgudele või hoolitseda hoopis selle eest, et kõik Vormsi vanamemmede kootud kindad saaksid igal talvel mandril müüdud. Ettevõtlusalaseid teadmisi vajad igal juhul.

Kui tahaksid õppida praktilist eriala ning teha tulevikus tööd, mis paneks sul igal hommikul silmad särama, siis loe edasi, mida ettevõtlusel ja elamusmajandusel sulle pakkuda on!

Oluline info

Õppekava

Õppe tase: Rakenduskõrgharidusõpe

Õppe kestus: 3 aastat

Teaduskond: TalTech Eesti Mereakadeemia (Õpe toimub Meremajanduse keskuses, Kuressaares)

Õppekava: 180 EAP (vaata õppekava)

Õppekorraldus

Keel ja vorm: Eesti keeles, sessioonõpe (soovijate olemasolul avatakse ka päevaõppe rühm)

Koormus: Nominaalkoormusega tasuta, osakoormusega tasuline

Vastuvõtt: 1. jaanuar - 6. juuli (kl 12.00) avalduste esitamine SAISis, 28. juuni - 6. juuli (kl 12.00) avalduste esitamine kohapeal

Peaerialad

 • Väikeettevõtlus

 • Elamusteenuste juhtimine

Sisseastumine

Konkursi tingimused:

 1. lõputunnistuse keskmine hinne
 2. motivatsioonikiri
 3. vestlus

Lävend:

Õppekoha saamiseks nõutav tulemus: lõputunnistuse kõikide ainete keskmine hinne vähemalt 4,2. Motivatsioonikirja tulemus vähemalt 5 punkti ning vestluse tulemus vähemalt 5 punkti.

Eriala sisu

Ettevõtluse ja elamusmajanduse erialal saad mitmekülgsed teadmised majandusest ja ärijuhtimisest, ettevõtte tegevuse planeerimisest ning igapäevasest majandamisest. Õpid ärikeskkonda hindama, rakendama erinevaid ärimudeleid ja koostama läbimõeldud äriplaani; saad selgeks finantsarvestuse alused ning inimeste ja organisatsioonide juhtimispõhimõtted. Kindlasti uurid turundust.

Lisaks tutvud elamusmajanduse laia ja võimalusterohke valdkonnaga. See hõlmab tooteid ja teenuseid, mis panustatavad emotsionaalsele mõjule ehk elamuste loomisele. Meremajanduse keskus Saaremaal on suurepärane koht näiteks turismi- ja toiduelamuste sünniga tutvumiseks.

Suur osa õppest on praktiline. Õppepraktika käigus tutvud mõne valitud ettevõtte tegevusega esmalt laiemalt. Sellele järgnevate praktikate käigus keskendud juba sind enam huvitavale kitsamale valdkonnale ja uurid, kuidas käib töö näiteks turundus-, teenindus-, logistika- või personaliosakonnas.

Ettevõtlus ja elamusmajandus on rakenduskõrghariduse õppekava. Lõpetajale antakse bakalaureusekraad. Õppekava kuulub ärinduse ja halduse õppesuunda. Põhi- ja erialaõppe ainekursuste hulgas on suur osakaal ettevõtluse, juhtimise ja planeerimise teemadel. Õppekavas on kaks peaeriala: väikeettevõtlus ja elamusteenuste juhtimine. Tudeng saab nende vahel vabalt valida. Valikaineid on õppekavas kokku veidi enam kui ühe semestri õpingute mahus.

 

Peamised õppeained

Selles moodulis on suur osakaal valikainetel, saad keskenduda ettevõtte juhtimisele või elamusteenuste disainile. Õpid analüüsima turgu, et selgitada välja potentsiaalsete klientide huvid ja vajadused. Õpid, kuidas luua kvaliteetset ja konkurentsivõimelist turismi- või toiduelamust ning seda müüa. Nende ainekursuste raames loob mõnigi tudeng oma esimese toote ja isikliku ettevõtte.

Detailne, läbimõeldud ja kriitiliselt hinnatud äriplaan on iga ettevõtlustegevuse alus. Selles moodulis õpidki, kuidas äriplaani koostada ja äritegevust strateegiliselt planeerida. Saad selgeks nii organisatsiooni kui inimeste juhtimise põhialused, õpid tundma juhtimise erinevaid funktsioone nagu planeerimine ja organiseerimine. Valikainete raames võid lähemalt tutvuda näiteks tootedisaini ja tootmisega või hoopis sündmuskorraldusega.

Selles moodulis õpid majanduse, ettevõtluse ja projektijuhtimise aluseid, ent siia kuuluvad ka sissejuhatus kõrgkooliõpingutesse ja võõrkeeleõpe.

Rakenduskõrgharidusele omaselt on õppekavas ligi ühe semestri õpingute mahus praktikat, mis jaguneb kõigile õppeaastatele. Sageli saab tudeng praktika oma igapäevasel töökohal sooritada.

 

TUTVU ETTEVÕTLUS JA ELAMUSMAJANDUSE ÕPPEKAVAGA 

 

Miks õppida just TalTechis Kuressaares?

 • Tegemist on rakenduskõrgharidusõppega. Kui tavaliselt lähtutakse kõrgkoolides juhtimisest kui eraldiseisvast teadusharust, siis meil saad seda õppida praktilise ettevõtluse võtmes.

 • Lisaks üldainetele saad rohkesti erialaõpet koos praktikaga, mille käigus arendad oma professionaalseid oskusi ja vilumusi. Tudengeid juhendavad nii majandusteaduse õppejõud kui ka eduka ettevõtluskogemusega külalislektorid.

 • Mujal Eestis elamusmajanduse eriala ei õpetatagi. Loe lähemalt tudengielust Kuressaares!

Kas sobib mulle?

Ettevõtlusvaldkond sobib sulle, kui oled piisavalt kangekaelne, et mitte oma visioonist ja tahtmistest kergekäeliselt loobuda. Sul peab olema otsustusjulgust, ettevõtlikkust, analüüsivõimet ning üldist huvi ühiskonna vastu. Sa soovid, et praktilise väljundiga rakenduskõrgharidus aitaks su karjääri käivitada või edasi arendada.

Kindlasti sobib õppekava neile, kes tahavad ise endale töökoha luua, näiteks tööelus või kutsekoolis omandatud ametioskusi edaspidi iseseisva ettevõtjana rakendades.

Õppetöö toimub Kuressaares meremajanduse keskuses sessioonõppe vormis. Õppesessioonid toimuvad harilikult kaheksa korda semestris, reedeti ja laupäeviti. Soovijate olemasolul avatakse ka päevaõppe rühm. Loe lähemalt meremajanduse keskuse õppekorraldusest. Kui soovid ettevõtluse ja elamusmajanduse erialast rohkem teada ning järele proovida tudengi argipäeva, tule meile aastaringselt tudengivarjuks!

"Siinne õpe rõhutab loova mõtlemise olulisust ettevõtluses. Tarvis on uudishimu ja analüüsioskust ja visiooni, kuhu ma tahan jõuda, ja mida oma teadmistega peale hakata."
Jana Raadik Cottrell
elamusmajanduse vanemlektor

Tulevik


Kes saab sinust pärast lõpetamist?

Sinu karjäär võib pärast ettevõtluse ja elamusmajanduse õpinguid jätkuda nii ettevõtja kui ka palgatöötajana, nii juhi kui ka spetsialistina. Sul on head teadmised ärijuhtimisest ja maksundusest reaalse müügitöö ja logistikani. Ettevõtlust tundva spetsialistina saad end hõlpsalt erinevatele ärisuundadele ümber orienteerida. Õpingute käigus valid, kas keskendud rohkem väikeettevõtluse või elamusteenuste juhtimise teemadele.

 • Sa tead, kuidas käib töö näiteks ettevõtte turundus-, teenindus- ja personaliosakonnas. Väikeettevõtluse peaeriala läbimise järel oskad väikest ettevõtet iseseisvalt käivitada, juhtida ja arendada.

 • Elamusteenuste juhtimise peaeriala läbinuna võid töötada toitlustus-, majutus- , üritusturundus- ja turismiettevõtetes, aga ka näiteks kruiisilaeval, seikluspargis või hoopis kunstigaleriis. Võimalusi on palju, sest elamusmajandus on kasvav teenusharu ja väljakutseid jätkub!

 • TalTechi diplom võimaldab sul soovi korral kandideerida magistriõppesse nii Eestis kui välismaal. Sulle on avatud näiteks juhtimise ja turunduse või ärikorralduse magistrantuur.

Küsi lisa

Vastuvõtu peaspetsialist

oskab vastata vastuvõtutingimusi puudutavatele küsimustele:


620 3504
vastuvott@taltech.ee

Programmijuht

oskab vastata eriala sisu ja
karjäärivõimalusi puudutavatele küsimustele:


Eeve Kärblane
452 4036
eeve.karblane@taltech.ee

Õppekonsultant

oskab vastata õppetööd puudutavatele küsimustele:


Mare Ansperi
452 4037
mare.ansperi@taltech.ee