Helga ja Elmar Minnuse inseneriõppe stipendium
Helga Minnuse ja Elmar Minnuse pärandvara stipendiumi (edaspidi nimetatud stipendium) algkapitaliks on Stockholmi Eesti Kultuuri Koondise poolt sihtasutusele Tallinna Tehnikaülikooli Arengufondile üle antud vahendid.
Stipendium määratakse igal aastal ühele väga heade õpitulemustega TTÜ inseneriteaduskonna teedeehitus ja geodeesia eriala, soovitavalt ehitusgeodeesia spetsialiseerumisega, inseneri- või magistriõppe üliõpilasele
Stipendiumi suurus on 1920 eurot.
Stipendiumi taotlemine ja määramine toimub avaliku konkursi korras. Konkurss kuulutatakse välja Tallinna Tehnikaülikooli ajalehes Mente et Manu, TTÜ Arengufondi koduleheküljel ja vähemalt ühes üleriigilise levikuga päevalehes vähemalt üks kuu enne taotluste laekumise tähtaega.
Stipendiumi taotlemiseks tuleb kandidaatidel esitada TTÜ Arengufondi juhatusele (digitaalselt allkirjastatud):
- motivatsioonikiri;
- curriculum vitae;
- õpingutulemuste väljavõte (dekanaadist);
- juhendava õppejõu soovitus;
TTÜ Arengufondi juhatus registreerib stipendiumi taotlemiseks esitatud avaldused ja korraldab dokumentide edastamise rahastaja poolsele stipendiumikomisjonile. Komisjoni kuulub Tallinna Tehnikaülikooli esindaja, soovitavalt inseneriteaduskonna geodeesiaprofessor ja TTÜ Arengufondi nõukogu poolt nimetatud liikmed. Stipendiumikomisjon võib soovi korral kohtuda stipendiumi taotlejatega enne stipendiaadi väljavalimist.
Stipendiumikomisjon esitab oma ettepaneku Helga Minnuse ja Elmar Minnuse stipendiumi määramise kinnitamiseks TTÜ Arengufondi nõukogule.
Stipendium makstakse välja ühekordselt stipendiaadi poolt TTÜ Arengufondi juhatusele teatatud pangaarvele.
Võimalikud Helga Minnuse ja Elmar Minnuse stipendiumi määramisega seotud probleemid lahendab stipendiumikomisjon, informeerides sellest TTÜ Arengufondi nõukogu.
Elmar Minnuse elulugu
Elmar Minnus sündis Pärnus 20.11.1920 ja kasvas üles Varbla vallas Pärnumaal.
1939. aastal lõpetas ta Eesti Aleksandri Põllutöökeskkooli Olustveres, millele järgnesid praktikumid Taanis ja Saksamaal.
Aastatel 1941-1944 töötas Elmar Minnus Lääne Maavalitsuses põllumajandusnõuande tehnikuna. 1944. aastal emigreerus Rootsi Kuningriiki. Esmalt osales ta Uppsala lähedases Ultunas paiknevas Rootsi Põllumajandusülikooli taimekasvatuse instituudis rapsi kasvatamisega seonduval uurimistööl.
Alates 1947. a kuni pensionileminekuni oli tema töö seotud kaardistamise ja fotogramm-meetriaga. Algas see Põhja- ja Kesk-Rootsi veerikaste jõgede (Indalsälven, Faxälven, Dalälven) ümbruse kaardistamisega, võimaldamaks ette näha ja saada ülevaadet hüdroelektrijaamade poolt põhjustatud veereziimi muutuste mõjudest keskkonnale. Elmar Minnus õppis fotogramm-meetriat
Stockholmi Kuninglikus Tehnikaülikoolis (KTH) maamõõtmise ning tehnilise füüsika osakondades. Spetsialiseerus aerofotode tõlgendamisele Hollandis Delftis asunud aeromõõdistamise ning maateaduste instituudis. Edasine spetsialiseerumine ja töö assitent-doktorandina jätkus Bonnis Rheinische Friedric Wilhelm ülikoolis. Elmar Minnus publitseeris üle 40 teaduslikku ja populaarteaduslikku artikli fotogramm-meetria, kaardistamise ja aerofoto tõlgendamise alal.
Oma ulatuslikumas uurimistöös "Spektrale Remission unbewachsener Böden als Faktor bei der Luftbildinterpretation" töötas ta välja aerofotodelt erinevate niiskusesisaldusega pinnasetüüpide tuvastamise metoodika. Uurimistulemusi rakendati optimaalse filtri valikul stereopildistamisel ja aerofoto tõlgendamisel ning kaardistamisel. Rootsi tagasi pöördununa asus tööle (kuni pensionilejäämiseni 1979. a.) Rootsi Maamõõduametisse Gävle linna.
Elmar Minnus kuulus mitmesse rahvusvahelisse fotogramm-meetria seltsi ning esindas Rootsit rahvusvahelistel konverentsidel, tihti koos oma abikaasa Helgaga (s. 27.04.1913, neiupõlvenimega Wooremaa). Abikaasad olid aktiivselt tegevad väliseesti seltsielus, Elmar Minnus kuulus ka korporatsiooni Fraternitas Estica liikmeskonda.
Abikaasa Helga suri 15.03.1988,
Elmar Minnus läks manalateele 02.07.2006 Stockholmis.